Jau 12 gadus Valsts izglītības satura centrs Latvijā īsteno Edinburgas hercoga starptautisko jauniešu pašaudzināšanas programma Award, ko jau ceturto gadu atbalsta arī British Council pārstāvniecība Latvijā.
Šīs programmas mērķis ir ar neformālās izglītības palīdzību sniegt iespēju ikvienam jaunietim vecumā no 14 līdz 24 gadiem veidot savu pašizaugsmi - daudzpusīgi sagatavoties patstāvīgai dzīvei, aktīvi izparast un veidot vidi ap sevi, sekmējot arī sabiedrības saliedētību.
Šo trīs gadu laikā kopš sadarbības uzsākšanas ar British Council pārstāvniecību Latvijā, Award programmai bijusi iespēja pētīt pieaugušo motivāciju veikt Award vadītāja pienākumus, kā arī sasniegt topošos līderus no dažādiem Latvijas reģioniem. Pateicoties sadarbībai Award programma ir pieejamāka jauniešiem no reģioniem, kuri bieži vien tiek sociāli izslēgti, kuriem ir krietni mazāk iespēju kā tiem, kuri dzīvo Latvijas galvaspilsētā vai citās lielākajās pilsētās.
Projekta laikā jaunieši kopā ar saviem mentoriem darbojas vietējās kopienās, kā arī piedalās ikgadējos pasākumos, piemēram, Rīgas skriešanas maratonā, talkā Likteņdārzā, kā arī ikgadējā svinīgajā apbalvošanas ceremonijā. Award ceremonijā jaunieši saņem Edinburgas hercoga Award bronzas, sudraba un zelta nozīmītes par smago darbu un nodošanos mērķu īstenošanai.
2018. un 2019. gadā ar British Council atbalstu norisinājās arī vasaras nometnes jauniešiem, dodot iespēju gan esošajiem, gan topošajiem Awards dalībniekiem kopīgi darboties, atbalstīt vienam otru, kā arī iepazīt starptautisko dalībnieku pieredzi. Piemēram, 2018. gada vasarars nometnē piedalījās 52 jaunieši no 16 dažādām Latvijas pašvaldībām, Lielbritānijas, Maltas, Nīderlandes, Somijas un Turcijas un 15 Award vadītāji, bet 2019. gada vasaras nometnē“#WorldReady” piedalījās 50 jaunieši no 16 Latvijas pašvaldībām - Rīgas, Jelgavas, Ventspils, Aglonas, Alsungas, Auces, Babītes, Carnikavas, Cēsīm, Daugavpils, Dobeles, Gulbenes, Ikšķiles, Mārupes, Preiļiem un Saldus.
Nometnes programmas tika veidotas atbilstoši starptautiskajai Award struktūrai un principiem. Katra nometnes diena tika saistīta ar kādu no Award jomām – fizisko sagatavotību, prasmēm, brīvprātīgo darbu vai piedzīvojumu ceļojumu. Visas jauniešu aktivitātes bija kā izaicinājums, ko pieņemot, varēja gan iegūt jaunus draugus, gan kļūt drosmīgākam, pašpārliecinātākam, zinošākam, atvērtākam pret citiem un, protams, izdzīvot jaunu pieredzi.
Vairāki uzdevumu piemēri:
- 21. gadsimta prasmju un zināšanu apguve un pilnveide – mērķu plānošana, digitālo rīku izmantošana, videi draudzīgu resursu izmantošana, debates un improvizācija.
- Iepazīšanās ar britu, nīderlandiešu, maltiešu, somu un turku kultūru.
- Izturības pārbaude pārgājienā uz Vidzemes akmeņaino pludmali.
- Sarunas ar Award vadītājiem, Award Latvia vadītāju pieredzes apmaiņas semināra dalībniekiem, ar kuru atbalstu katrs jaunietis izveidoja individuālu izaugsmes programmu turpmākajiem 6 mēnešiem.
2019. gada maijā notika arī apmācības “Jauniešu pašizaugsmi veicinošo pasākumu veidošana”, kur ietvaros Award vadītāji un apbalvojumu ieguvēji attīstīja savu pasākumu idejas, lai nākotnē realizētu savus pasākumus. Apmācību rezultātā 2019. gadā tiks īstenoti 11 pasākumi.